Przepis na nalewkę z kolczaka obłączastego 2
Przepis na nalewkę z kolczaka obłączastego

Przepis na nalewkę z kolczaka obłączastego :

Ten popularny grzyb, wyrastający przeważnie gromadnie, uznawany jest za grzyb o walorach wspomagających funkcjonowanie organizmu, w szczególności układu nerwowego. Jest naturalnym lekarstwem, po który instynktownie sięga zwierzyna leśna, jeśli natura tak dba o siebie, to dlaczego człowiek nie miałby korzystać z jej dobrodziejstwa. Ponoć kolczak w swoim składzie posiada związki, które są stosowane w terapiach przeciwnowotworowych, jak również odpowiedzialne za wspomaganie odbudowy systemu nerwowego przy schorzeniach neurologicznych. Choroby Alzheimera, Parkinsona, SM, autyzm, są przypadłościami, o których się słyszy, że można wspomagać leczenie właśnie kolczakami.

Jak je przyrządzam? Zbieram przede wszystkim młode osobniki, które nie są łykowate, są mięsiste. Starsze owocniki są bardziej goryczkowe. Jeśli chodzi o kolce pod kapeluszem, to w młodych owocnikach są one krótkie, nabierają z wiekiem długości i zaczynają łatwo odpadać, ponadto starsze kolce stają się gorzkawe, dlatego należałoby je usunąć. Są wyśmienite, jako marynata, mrożę je, aby mieć zapas przez kilka miesięcy, a świeże dusze na masełku (dość krótko, aby nie wysuszyć) i są pyszne w jajecznicy, przypominają konsystencją nieco góralskie sery.

Jednak zawsze przy okazji robię trochę nalewki, która nie jest nalewka aromatyczną, zachwycającą smakiem, jest nalewką leczniczą, spożywam ją profilaktycznie w ilości około 15 ml dziennie przez kilka dni. Czy to coś daje? Myślę, że warto, bo jeśli wierzyć naukowcom, jest to wyjątkowo grzyb. Moc samej nalewki to ok. 70%, a po 2 latach jest jakby nieco przyjemniejsza w smaku. Może i którąś z partii doprawię nieco miodem? 

Kiedy: lato, jesień.

Składniki - proporcje na ok. 2 garstki kolczaków: 

  • kolczaki obłączaste w ilości ok. 250 ml,
  • 0,5 L spirytusu 95%,
  • 0,175 L wody przegotowanej.

Sposób przygotowania: 

  • Kolczaki czyszczę i jeśli trzeba, to myję, jeśli mają dłuższe kolce, to je usuwam.
  • Tnę na połówki, kilkanaście małych owocników zostawiam w całości, potem dodaję je do butelek, fajnie się prezentują w nalewce.
  • Zalewam mieszanką ostudzonej wody przegotowanej i spirytusu. Czyli proporcje wyjdą: na 1 część grzybów ok. 3 części spirytusu rozcieńczonego do mocy ok. 70%.
  • Słoik zakręcam szczelnie i na miesiąc daję w zacienione miejsce, już po kilku dniach kolczaki zaczną oddawać kolorek i to co najważniejsze.
  • Grzyby mogą sobie pływać na początku, warto wstrząsać co jakiś czas, dla wymieszania.
  • Po miesiącu zlewam nalewkę do butelek małych 200 ml, nalewki nie trzeba filtrować, do każdej butelki dodaję po kilka małych całych kolczaków, które dodają uroku.
  • Spożywanie w ilości leczniczej, wspomagającej, ja piję po ok. 15 ml dziennie przez kilka dni.

Etykiety dedykowane na nalewkę z kolczaków znajdziesz tutaj :

Etykiety na nalewkę z kolczaka nr 311

Etykiety na nalewkę z kolczaka nr 511

Etykiety na nalewkę z kolczaka nr 711

Etykiety na nalewkę z kolczaka nr 911

nalewka kolczakowa 1

nalewka kolczakowa 2

nalewka kolczakowa 3

nalewka kolczakowa 4

 

Komentarze do wpisu (2)

20 września 2021

Dziękuję za informację. Pierwszy raz znalazłam te grzybki i nie wiedziałam co z nich zrobić. Wyglądają fajnie

12 września 2023

Witam Panie Adamie. Przymierzam się do zrobienia nalewki z kolczaków. Napisał Pan,że używa się jej po 15ml przez kilka dni. A co dalej? Robi się przerwę? Jeśli tak to jak długą? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam .... .... .... Pani Barbaro, ja pijam co jakiś czas po około 15 ml dziennie dla kurażu, na poprawę pamięci, robię tak przez kilka dni (3-4) i potem za miesiąc znowu. Nie wypowiem się dokładnie, jak powinno się dawkować i w jakich cyklach, aby uzyskać jakiś efekt, ponieważ takiej wiedzy nie posiadam, ale może warto sięgnąć do artykułów fachowców w dziedzinie lecznictwa paramedycznego. Pozdrawiam :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl