Przepis na nalewkę jabłkową 0
Przepis na nalewkę jabłkową

Przepis na nalewkę jabłkową :

Jabłko - najpopularniejszy owoc w naszej polskiej kuchni?

Owoc wykorzystywany przez chyba wszystkich, uprawiany w sadach, rosnący dziko. Jego wyjątkowe walory smakowe powodują, że dodajemy je do ciast, potraw z ryżu, z makaronem. Któż nie jadł i nie rozkoszował się smakiem szarlotki? Ale przede wszystkim zjadamy z apetytem prosto z drzewa w czasie przechadzek letnich.

Ta popularność, mnogość odmian, oraz obfitość zbiorów wymusiła poniekąd wśród konkurencji stosowanie środków biobójczych, na których nam niestety najmniej zależy, jeśli chodzi o przygotowanie nalewki jabłkowej.

Co znajdziemy w jabłkach?

Oprócz wspomnianych pestycydów, jabłko jest źródłem przede wszystkim witaminy C, której najwięcej jest pod samą skórką, dlatego warto zarówno jeść, jak i przygotowywać nalewkę z całości, po wyjęciu wyłącznie pestek.

Oczywiście na środkach biobójczych stosowanych przez sadowników najmniej nam zależy, dlatego wybieram jabłka niepryskane na targowisku, te bardziej zdeformowane, które maja jeszcze jedną zaletę, są po prostu znacznie tańsze.

Będąc na jakiejś wyprawie i napotykając po drodze dzikie jabłonie, warto nazbierać właśnie takich, gdyż mają one wg mnie najlepsze walory smakowe, są przepysznie słodko-kwaśne... i nie pryskane :)

Nie skupiam się na konkretnych odmianach jabłek, jednak do nalewki jabłkowej wybieram jabłka droga organoleptyczną, jeśli akceptuję smak, to zbieram, czy tez kupuję.

Poza wspomniana witaminą C, jabłka posiadają również inne witaminy, w tym: A, B, E, K, żelazo, wapń, magnez, fosfor, związki antyoksydacyjne, oraz stanowi jabłko źródło naturalnego błonnika pokarmowego.

Jakie właściwości mają jabłka?

Obniżają cholesterol, działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzaparciowo, pomagają stabilizować działanie układu pokarmowego, obniżają poziom glukozy we krwi, przyspieszają proces przemiany materii, wspomagają wydalanie z organizmu metali ciężkich, przyczyniają się do poprawy kondycji mikroflory jelitowej... sięgnijmy zatem po ten owoc przy robieniu nalewki domowej.

Kiedy: lato, jesień, ale może być też w ciągu całego roku.

Składniki: 

  • 1 kg jabłek,
  • 300 g cukru,
  • 0,8 L spirytusu 95%,
  • 0,4 L wody przegotowanej,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego,
  • pół laski cynamonu,
  • 5 goździków.

Sposób przygotowania: 

  • Jabłka, najlepsze z targu, albo z dzikiego drzewa, zdrowe, myję, osuszam, wycinam pestki, odcinam ogonki, kroję na kawałki i wraz ze skórką wrzucam do słoja. 
  • Do słoja wlewam wodę przegotowaną, spirytus oraz wrzucam pozostałe składniki.
  • Słój zakręcam i codziennie wstrząsając, odkładam na 6 tygodni w ciepłe miejsce. Jabłka przez kilka dni mogą pływać, dlatego ważne jest częste wstrząsanie zawartością.
  • Po 6 tygodniach odsączam nalewkę, wyciskam, filtruję przez gazę i rozlewam do butelek roboczych, które odstawiam na 2 tygodnie do sklarowania.
  • Po 2 tygodniach zlewam sklarowaną nalewkę do butelek końcowych i odstawiam na rok do spiżarni do dojrzewania.

Oczywiście jeśli preferujesz mniej słodkie nalewki, ja akurat lubię słodsze, to cukru możesz dać mniej, wg swojego uznania. Dla mnie proporcje, które podaję są odpowiednie.

Tabelkę z przepisem na nalewkę jabłkową do uzupełniania pobierzesz poniżej galerii.

Etykiety dedykowane na nalewkę jabłkową znajdziesz tutaj :

Etykiety na nalewkę jabłkową nr 240

Etykiety na nalewkę jabłkową nr 440

Etykiety na nalewkę jabłkową nr 640

Etykiety na nalewkę jabłkową nr 840

nalewka jabłkowa 1

nalewka jabłkowa 2

nalewka jabłkowa 3

 

Pliki (1)

  • POBIERZ TUTAJ - Tabelka - Jabłko.jpg

    Terminarzyk - Nalewka jabłkowa - Uzupełnij swoje proporcje w pole "Składniki - ile dodano" oraz wpisz od razu daty zaplanowanych czynności, a w kwadracikach z lewej strony odznaczaj wykonane czynności :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl